Ana içeriğe atla

NAAB Süreci

Haziran 2013’de Amerikan Ulusal Mimarlık Akreditasyon Kurulu (NAAB)’na Mimarlık Bölümü tarafından yapılan başvuru sonucu kurum yetkilisi NAAB eski Başkanı Cornelius Kin Dubois’nın Kasım 2013’de bölümümüzü ziyareti sonucu hazırlamış olduğu rapor, Şubat 2014’de NAAB Genel Kurulu’nda değerlendirilmiş ve yapılan oylama sonucu kurumumuzun ikinci aşamaya geçmesi kabul edilmiştir.

İkinci aşama ziyareti 9-15 Ekim 2015 tarihleri arasında Thomas Fowler ve Barbara Sestak tarafından gerçekleştirilmiştir. Ziyaret sonucu hazırlanan rapor, Mart 2016 NAAB Genel Kurulu’nda kabul edilerek kurumumuzun üçüncü aşamaya geçmesi onaylanmıştır.

Üçüncü aşama ziyareti 5-9 Nisan 2019 tarihlerinde Michael Rodriguez, Amy Perenchio, Elizabeth Widaski ve Özgür Dinçyürek tarafından gerçekleştirilmiştir. Ziyaret sonucu hazırlanan rapor, Temmuz 2019 NAAB Genel Kurulu’nda kabul edilerek Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümü’ne 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren 6 yıl boyunca geçerli olmak üzere Uluslararası Sertifika (International Certification) verilmiştir.

Uluslararası Sertifika alan eğitim programı, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki bir mimarlık programının eğitim çıktılarını önemli ölçüde karşılamaktadır ve bu durum ilgili programın NAAB Akreditasyon Koşulları ile önemli benzerlikler taşıyan NAAB Uluslararası Sertifika Koşullarını karşıladığını ispatlar. NAAB Uluslararası Sertifika ABD mimarlık programları ile akreditasyon değildir, ancak söz konusu mimarlık programının profesyonel mimarlık eğitiminin kalitesinde en yüksek standardı yakaladığını göstermektedir.

NAAB Uluslararası Sertifika hakkında ayrıntılı bilgi için tıklayınız: https://www.naab.org/international/international-certification/

 


 

İlgili belgeler:

Mimarlık Bölümü 3. Ziyaret Raporu

3. Ziyaret Ekibi Sonuç Raporu 

Sertifika Koşulları

Sertifika İşlemleri

Mimarlık Bölümü olarak, Kurumumuz için önemli olan bu sürecin tüm aşamalarını başarı ile geçen tüm öğretim üye ve yardımcılarını kutlar; emeği geçen başta Rektörlüğümüz olmak üzere, Dekanlığımıza, Teknopark yönetimine, Genel Sekreterliğe, Araç İşletme Şefliği’ne, İletişim Koordinatörlüğü’ne, idari kadromuza, sevgili öğrencilerimize ve bizi destekleyen herkese teşekkür ederiz.